Wyjawiamy tajemnice kredytów

branie kredytu

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, ale nie wiesz, czy to Ci się opłaci? Chcesz kupić dom, samochód, założyć firmę? Przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest kredyt?

Kredyt to transakcja finansowa, w której osoba lub organizacja pożycza pieniądze innej osobie lub organizacji. Mogą je udzielać banki lub inne instytucje finansowe. Jest spłacany wraz z odsetkami przez określony czas w umowie.

Rodzaje kredytów

Na rynku można zaciągnąć wiele rodzajów kredytów. Wyróżniamy:

  • Kredyt hipoteczny to kredyt uzyskany na zakup nieruchomości (inaczej kredyt mieszkaniowy). Pożyczkobiorca płaci pożyczkodawcy (bankowi) pewną sumę pieniędzy, zwykle przez pewien czas, i otrzymuje w zamian tytuł własności do nieruchomości.
  • Kredyt na samochód: to rodzaj kredytu konsumenckiego, w którym pojazdy osobiste są wykorzystywane jako zabezpieczenie w celu uzyskania środków od pożyczkodawców, którzy udzielają tego rodzaju kredytu.
  • Kredyt konsolidacyjny to rodzaj konsolidacji zadłużenia osobistego lub biznesowego oferowany przez banki lub inne instytucje pożyczkowe, który umożliwia kredytobiorcom łączenie wielu długów w jeden nowy dług na warunkach korzystniejszych niż te oferowane przez indywidualnych pożyczkodawców.

Ile będzie kosztować Cię Twój kredyt?

Stopa procentowa to kwota pieniędzy, którą musisz zapłacić pożyczkodawcy oprócz kwoty głównej. Warunki spłaty określają, jak długo masz spłacić pożyczkę. Każdy bank określa własną stopę procentową więc warto skonsultować się z wieloma bankami, aby wybrać najlepszą ofertę kredytową.

pieniądze z kredytu

Kredyt a pożyczka – jaka jest różnica?

Kredyt to pożyczka udzielana przez bank lub inną instytucję finansową. Pożyczkobiorca dokonuje miesięcznych spłat do momentu spłaty. Kredyt można wykorzystać na zakup towarów i usług, spłatę długów lub inwestycje. 

Natomiast pożyczkę zaciągniesz także w instytucji pozabankowej oraz od osoby prywatnej np. od rodziny lub znajomego.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa jest miarą ryzyka, że kredytobiorca prawdopodobnie nie wywiąże się ze swojego zadłużenia. Znane jest również jako ryzyko kredytowe. Zdolność kredytową można określić, patrząc na ocenę kredytową lub można ją określić, patrząc na rodzaj zaciąganego kredytu. Ocena kredytowa jest generowana na podstawie informacji, takich jak wysokość zadłużenia, jak długo dług pozostał do spłaty, historia płatności oraz zarobki.

Czy opłaca się brać kredyt?

Nie zawsze opłaca się wziąć kredyt. Istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed zaciągnięciem pożyczki. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest wskazane, aby osoba fizyczna brała kredyt, jeśli nie ma zabezpieczenia lub warunki spłaty pożyczki są zbyt wysokie.

Comments are closed.