Panele fotowoltaiczne – popularne rodzaje

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, jakie cieszy się coraz większym zainteresowaniem na rynku. Z fotowoltaiki skorzystają nie tylko gospodarstwa domowe, lecz także klienci biznesowi. Instalacja PV niesie ze sobą szereg korzyści, jakie warto poznać. Czym cechują się takie panele? Jakie rodzaje są dostępne na rynku? Jak dokonać wyboru? Co oferują producenci fotowoltaiki?

Zalety fotowoltaiki

Pamiętajmy o tym, że pozyskiwanie energii ze słońca ma wiele zalet. Przede wszystkim warto wyróżnić:

  • bezinwazyjność dla naturalnego środowiska,
  • zniwelowanie ryzyka degradacji ekosystemu,
  • zachowanie ekologii,
  • brak emisji szkodliwych związków,
  • zredukowanie wysokości rachunków za prąd elektryczny. 

Instalacja tego typu nie produkuje szkodliwych spalin, jakie zanieczyszczają florę i faunę. Korzystanie z instalacji jest aktualnie przewidziane na okres ok. 25 do 30 lat. Nie dziwi zatem fakt, że klienci tak chętnie sięgają po panele fotowoltaiczne

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

energia słoneczna

Najbardziej podstawowe są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne, jakie są zbudowane z krzemu amorficznego. Te drugie powstały ze sprasowanego bloku krzemu, jaki przebiera jasnoniebieski kolor. Co do sprawności działania, można liczyć na wydajność od 13 do 25 lat. Jeśli chodzi o monokrystaliczne panele, mają one uporządkowaną strukturę i poziom sprawności na granicy 20%. Cienkowarstwowe modele są atrakcyjne cenowo, co jest zachęcą dla odbiorcy. Nie zapominajmy jednak o tym, że bazują one na mniejszej wydajności i większej podatności na działanie warunków atmosferycznych. Niska cena ogniw przełoży się z kolei na większą cenę inwertera. 

Użytkownicy paneli fotowoltaicznych najczęściej dobierają panele monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Są one nieco droższe, ale cechują się wydajną pracą i bezawaryjnością w działaniu. Ponadto, poradzą sobie w każdych warunkach atmosferycznych. Dzięki panelom przez długi czas będziemy korzystać praktycznie z darmowego prądu. Takie rozwiązanie zastosujemy w firmie, gospodarstwie domowym, czy nawet gospodarstwie rolnym. 

Comments are closed.